Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Panevėžio apylinkės teismas
lt
En

NAUJIENOS

Naujas Teismai.lt žurnalo numeris

Naujas Teismai.lt žurnalo numeris
2022-04-26

Su gamtos budimu ir nedrąsiai įsitvirtinančiu pavasariu užgimė ir šių metų antrasis žurnalo TEISMAI.LT numeris. Vis dažniau ankstyvais rytais girdėdami pavasario pranašą – ausiai kaip melodija malonų paukščių kalbėjimą – čiulbėjimą, šį numerį paskyrėme taip pat kalbai – žmonių sukurtai ir vartojamai. Teisinei, dalykinei, užsienio, suskaitmenintai, neapykantos, tarpukario teismuose vartotai. Žurnalo autorių kalbinti savo sričių profesionalai – teisėjai, mokslininkai, ekspertai ir praktikai – su žurnalo skaitytojais dalijasi kruopščiu darbu numerio tema sukauptomis žiniomis, argumentuotomis nuomonėmis ir vertingais jų profesinės veiklos vaisiais.

„Aktualiajame interviu“ doc. dr. Indrė Isokaitė-Valužė paaiškina šiandien ypač aktualios neapykantos kalbos sampratą, dalijasi įžvalgomis neapykantos nusikaltimų teisinės kvalifikacijos ir už juos gresiančios baudžiamosios atsakomybės klausimais, akcentuoja neapykantos kalbos raiškos niuansus karo Ukrainoje kontekste (3 p.). Teisinio reguliavimo ir baudžiamosios atsakomybės už neapykantos kalbą temą plėtoja ir atskleidžia, kaip žodžio laisvė gali tapti neapykantos kalba, šio numerio „Teisingumo veidas“ – Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas, šio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas, profesorius dr. Aurelijus Gutauskas (22 p.).

„Ekspertų įžvalgose“ – Europos Sąjungos Teisingumo Teismo Lietuvių kalbos teisinio vertimo raštu skyriaus naujosios vadovės Natalijos Točickienės pasakojimas apie šio skyriaus kalbos specialistų kasdienybę ir kaip jiems sekasi užtikrinti, kad nacionaliniai teismai susiklabėtų su aukščiausiu Europos Sąjungos teismu (7 p.). Na, o skaitytojo akiratį neabejotinai praplės interviu su intelektualiųjų technologijų ekspertu dr. Dariumi Amilevičiumi, pasidalijusiu žiniomis ir įžvalgomis apie teisinės kalbos ir teisinių procesų skaitmenizavimą Lietuvoje ir pasaulyje, ateities iššūkius ir perspektyvas skaitmeninant dalykinę teisinę kalbą (11 p.).

Žurnalo autorių komandą gaiviu pavasarinio vėjelio gūsiu pildo kolegos – Nijolė Damulė iš Šiaulių apylinkės teismo ir Aurimas Žukauskas iš Vilniaus miesto apylinkės teismo. N. Damulė kalbina įvairių profesijų atstovus, klausdama, ar teisėjo surašomas procesinis teismo sprendimas yra aiškus ir suprantamas visiems, ar teismų priimti sprendimai visuomenei paaiškinami paprasta žmonių kalba (15 p.). A. Žukauskas, išanalizavęs archyvų medžiagą ir ekspertų straipsnius, pristato įdomiausius atvejus, kaip kalbėta tarpukario teismuose (30 p.).

Supažindiname su nauja rubrika „Kitoks teismas“, kuri šį kartą skiriama arbitražui. Kodėl pasirenkamas toks ginčų sprendimų būdas ir kaip jis vyksta – prof. habil. dr. Vytauto Nekrošiaus įžvalgose (20 p.).

Jūsų dėmesiui ir šios iš teismų kasdienybės, tačiau taip pat numerio temai dedikuotos publikacijos – „Teisėjai nuolat tobulina kalbų įgūdžius“ (26 p.), „Teismo lituanisto tikslas – padėti parašyti taisyklingiau ir aiškiau” (27 p.), „Teisės į vertėją užtikrinimo organizaciniai iššūkiai teismuose“ (28 p.).

Įkvėpkite pavasario gaivos visa krūtine, pakalbėkite su kolega ir skirkite laiko sau, pavyzdžiui, pasimėgaudami šio numerio skaitiniais!

Kviečiame žurnalą skaityti ČIA.

Informacija atnaujinta 2022-04-26 15:00:37